Hidrofobi - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hidrofobi Kelime Kökeni

Fr hydrophobie "su korkusu", kuduz hastalığının bilimsel adı << OLat hydrophobia a.a. y. 420 Cælius Aurelianus, Rom. tabip. § EYun ʰydōr ὕδωρ su EYun phóbos φόβος korku  hidro+, fobi

Tarihte En Eski Kaynak

"kuduz hastalığı" [ Meydan-Larousse (1969) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hydrophobie "'su korkusu', kuduz hastalığının bilimsel adı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince aynı anlama gelen hydrophobia sözcüğünden evrilmiştir. (İlk kullanımı: y. 420 Cælius Aurelianus, Rom. tabip.) Bu sözcük Eski Yunanca ʰydōr ὕδωρ z "su" ve Eski Yunanca phóbos φόβος z "korku" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için hidro+, fobi maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

İkinci anlamda kullanımı hidrojen ( hydrogène ) sözcüğünden türemiştir. || Aynı HAvr kökünden İngilizce wet (ıslak), water (su), Hititçe watar, Rusça voda (su), Latince unda (deniz, dalga).

Etiketler: Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.