Hemoraji

Fr hémorragie damar yırtılması sonunda oluşan ani ve şiddetli kanama EYun ʰaimorrhagía ἁῖμορρhαγία a.a. § EYun ʰaíma ἁῖμα kan EYun rhágē ῥάγη püskürme, fışkırma (EYun rhēgnymi ῥηγνυμι yırtıp çıkmak, püskürmek )  hemo+

Tarihte En Eski Kaynak

emoraji [ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hémorragie "damar yırtılması sonunda oluşan ani ve şiddetli kanama" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen ʰaimorrhagía ἁῖμορρhαγία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰaíma ἁῖμα z "kan" ve Eski Yunanca rhágē ῥάγη z "püskürme, fışkırma" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Yunanca sözcük Eski Yunanca rhēgnymi ῥηγνυμι z "yırtıp çıkmak, püskürmek" fiilinden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için hemo+ maddesine bakınız.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Antik Yunanca, Aynı anlamda, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Hemoraji ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play