Hemoglobin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hemoglobin Kelime Kökeni

Fr hémoglobine alyuvarlara kızıl rengi veren madde Alm haemoglobin Alm haematoglobulin a.a. H. F. I. Hoppe-Seyler, Alm. kimyacı (1825-95). § EYun ʰaîma ἁῖμα kan Lat globulus [küç.] yuvarcık Lat globus küre, yuvar +ul+  hemo+, glob

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1938) : Cild, doğrudan doğruya kendisine temas eden etin adelelerindeki hücreleri ve hemoglobini (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca hémoglobine "alyuvarlara kızıl rengi veren madde" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Almanca haemoglobin sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Almanca aynı anlama gelen haematoglobulin sözcüğü ile eş kökenlidir. (İlk kullanımı: H. F. I. Hoppe-Seyler, Alm. kimyacı (1825-95).) Almanca sözcük Eski Yunanca ʰaîma ἁῖμα z "kan" ve Latince globulus "yuvarcık" sözcüklerinin bileşiğidir. Latince sözcük Latince globus "küre, yuvar" sözcüğünün küçültme halisidir. Daha fazla bilgi için hemo+, glob maddelerine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Almanca, Eşkökenlilik, Almanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Klasik Latince, küçültme, Türeme, Klasik Latince, bkz: Yabancı ekler kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.