Helyum

YLat helium bir element 1868 J. N. Lockyer ve E. Frankland, İng. kimyacılar. EYun ʰélios ἑλιος güneş << HAvr *saəwel- a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

elyum [ Tıngır & Sinapian, Istılahat Lugati (1892) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince helium "bir element" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1868 J. N. Lockyer ve E. Frankland, İng. kimyacılar.) Latince sözcük Eski Yunanca ʰélios ἑλιος z "güneş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *saəwel- biçiminden evrilmiştir.

Ek Bilgi

Helyum gazı ilk kez 1868"de bir güneş tutulması esnasında güneş tayfında tesbit edildiği için. || Aynı Hintavrupa kökünden Latince sōl, Sanskritçe súvar > súrya, Avesta (Zend) dilinde hvar-, İngilizce sun (güneş), İngilizce south (güneş yanı, güney). || Yeni Yunanca Helenē adı "ışıyan, ışıklı" anlamındadır.

Etiketler: Alıntı, Yeni Latince, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Helyum ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play