Helyotrop - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Helyotrop Kelime Kökeni

Fr héliotrope "güne dönen", 1. mor-leylak rengi çiçeklerini güneşe döndüren bir bitki, 2. mor-leylak rengi, 3. bu renkte bir mineral, 4. haritacılıkta kullanılan bir aygıt EYun ʰēliotrópos ἡλιοτρόπος güneşe dönen, bir çiçek adı § EYun ʰēlios ἡλιος güneş EYun trépō τρέπω dönmek  helyum, tropik

Tarihte En Eski Kaynak

"bitki adı" [ m (1953) : Yabani helyotrop ormanlarının ortasında yemyeşil ağaçlarla çerçevelenen bu köy ]
"mücevher adı" [ m (1984) : taşlardan akvamarin, mavi kristal, mavi necef, helyotrop ]
"aygıt adı" [ Ekşi Sözlük (2004) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca héliotrope "'güne dönen', 1. mor-leylak rengi çiçeklerini güneşe döndüren bir bitki, 2. mor-leylak rengi, 3. bu renkte bir mineral, 4. haritacılıkta kullanılan bir aygıt" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca ʰēliotrópos ἡλιοτρόπος z "güneşe dönen, bir çiçek adı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca ʰēlios ἡλιος z "güneş" ve Eski Yunanca trépō τρέπω z "dönmek" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için helyum, tropik maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

Romancı Jules Verne tarafından popülerleştirilen kavram, 1910'lardan itibaren hayata geçirilmiştir. || Aynı HAvr kökten Latince petere (uçmak, kaçmak) > centripetal (merkezkaç). Germence fethro > İngilizce feather (kanat tüyü > tüy). Ermenice t'rçil թռչիլ (uçmak) < Hintavrupa Anadilinde pter-isko- (kanat-lan-).

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Antik Yunanca, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.