Hatun

Sogd χwatēn [f.] a.a. << Sogd *χwatāw-ni Sogd χwatāw kral, hükümdar § Sogd χwa kendi Sogd tāw güç, güçlü Saka χattuna kraliçe

Tarihte En Eski Kaynak

χatun/ḳatun "kraliçe" [ Orhun Yazıtları (735) ]
"yasal eş, zevce" [ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Soğdca aynı anlama gelen χwatēn sözcüğü ile eş kökenlidir. Soğdca sözcük Soğdca yazılı örneği bulunmayan *χwatāw-ni sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Soğdca χwatāw "kral, hükümdar" sözcüğünden türetilmiştir. Soğdca sözcük Soğdca χwa "kendi" ve Soğdca tāw "güç, güçlü" sözcüklerinin bileşiğidir. Soğdca sözcük Hotan Saka dilinde χattuna "kraliçe" sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Soğdca χwatāw, MÖ 3. yy"da Baktria krallarının ünvanı olan Eski Yunanca autokrátōr sözcüğünün tam çevirisidir; +ni Sogdca dişil ekidir. Hun kraliçelerinin unvanı olan χatīka aynı İrani sözcüğün, +ika dişil ekiyle yapılmış bir varyantını temsil eder (Bailey 35). || Türkçe sözcük 13. yy"dan önce sadece “kraliçe” anlamında kullanılmıştır.

Kelime Telaffuzu

Hatun kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hatun nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Eşkökenlilik, Soğdca, dişil, Aynı anlamda, Ses evrimi, Türeme, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı, Alıntı, Hotan Sakacası kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play