Santur - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Santur Kelime Kökeni

Ar sānṭūr سانطور kanuna benzer bir telli çalgı Aram psnṭr פסנטרא a.a. EYun psaltēr(ion) ψαλτηριον a.a. EYun psállō ψάλλω gergin bir yayı parmakla çekmek, çınlatmak, telli çalgı çalmak

Tarihte En Eski Kaynak

sānṭūr [ Kamus-ı Türki (1900) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça sānṭūr سانطور z "kanuna benzer bir telli çalgı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice aynı anlama gelen psnṭr פסנטרא z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen psaltēr(ion) ψαλτηριον z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca psállō ψάλλω z "gergin bir yayı parmakla çekmek, çınlatmak, telli çalgı çalmak" fiilinden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İngilizce psaltery (aynı anlamda) Yunancadan alınmıştır. Aynı kökten Eski Yunanca psalmós > İngilizce psalm (debdebeli şarkı, mezmur), İbranice mizmor çevririsidir.

Etiketler: Arapça, Aramice ve Süryanice, Antik Yunanca, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.