Harf

Ar ḥarf حرف [#ḥrf] 1. mızrak veya kılıcın keskin ağzı, 2. yazı birimi, harf Ar ḥarafa حرف 1. bozdu, çizdi, tahrip veya tahrif etti, 2. bir meslek veya sanat icra etti (Aram ḥārap חָרַף [#ḥrp] bileme, sivri bir uçla çizme )

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥrf kökünden gelen ḥarf حرف z "1. mızrak veya kılıcın keskin ağzı, 2. yazı birimi, harf" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥarafa حرف z "1. bozdu, çizdi, tahrip veya tahrif etti, 2. bir meslek veya sanat icra etti" fiili ile eş kökenlidir. (NOT: Bu sözcük Aramice/Süryanice ḥrp kökünden gelen ḥārap חָרַף z "bileme, sivri bir uçla çizme" sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Bilgi

“Yazı” anlamı muhtemelen eski çivi yazısının şeklinden veya “sivri bir uçla kazıma” eyleminden ötürüdür. Aynı anlam evrimi Türkçe çiz-, Yeni Yunanca gráphō, Latince scribere (1. sivri bir uçla çizmek, 2. yazı yazmak) fiillerinde görülür. ● Ana-Samice #χrb (kılıç, kesici alet) sözcüğüyle ilişkili olduğu varsayılabilir. Karş. harp1

Kelime Telaffuzu

Harf kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Harf nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice kategori veya etiketlerine bağlıdır. Harf ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play