Harem - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Harem Kelime Kökeni

Ar ḥaram حرم [#ḥrm msd.] 1. yasak, kutsal, dokunulmaz, 2. Mekke civarındaki kutsal alan Ar ḥirm/ḥirmān حرم/حرمان [msd.] yasaklama, dışlama, dokunulmaz kılma (İbr/Aram #χrm חרמ yasaklama, dinen yasak sayma )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) : ḥaremge kirmiş ḥalge çıkdı, ḥalāl boldı muḥrim ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥrm kökünden gelen ḥaram حرم z "1. yasak, kutsal, dokunulmaz, 2. Mekke civarındaki kutsal alan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ḥirm veya ḥirmān حرم/حرمان z "yasaklama, dışlama, dokunulmaz kılma" sözcüğünün masdarıdır. (NOT: Bu sözcük İbranice ve Aramice/Süryanice #χrm חרמ z "yasaklama, dinen yasak sayma" kökü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Harem kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, harem nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Türkçe kullanımda Arapça ḥarīm (dokunulmazlığı olan yer, evde kadınlara ayrılmış olan kısım, haremlik) ile birleşmiştir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.