Hanende - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hanende Kelime Kökeni

Fa χʷānande خواننده okuyan, şarkı söyleyen Fa/OFa χʷāndan/χanīdan خواندن/خنيدن okumak, şarkı söylemek Ave χʷan- a.a. << HAvr *kan- şarkı söylemek  kanto

Tarihte En Eski Kaynak

χūnende/χānende [ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça χʷānande خواننده z "okuyan, şarkı söyleyen" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) χʷāndan veya χanīdan خواندن/خنيدن z "okumak, şarkı söylemek" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde aynı anlama gelen χʷan- sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kan- "şarkı söylemek" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için kanto maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hanende kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hanende nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Sanskritçe saptá सप्त, Eski Yunanca ʰeptá επτά, Latince septem, Germence *sebun, İngilizce seven, Almanca sieben (yedi).

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.