Hançere - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hançere Kelime Kökeni

Ar ḥancara ͭ حنجرة [#ḥncr mr.] boğazın üst kısmı, gırtlak, veya boğazı kapatan kas (İbr gargeret גרגרת a.a. Akad gangaritu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmed b. Kadı-i Manyas, Gülistan Tercümesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥncr kökünden gelen ḥancarat حنجرة z "boğazın üst kısmı, gırtlak, veya boğazı kapatan kas" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice aynı anlama gelen gargeret גרגרת z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen gangaritu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Ek Açıklamalar

Sogdca biçimin mevcudiyeti, sözcüğün nihai kökeninin İrani oladuğunu ve Aramcaya belki Eski Farsçadan geçtiğini düşündürür; ancak Eski Farsça veya Pehlevice biçim kaydedilmemiştir. Eski Türkçe kınğırak (et biçağı - Kaş) Soğdcadan alıntı olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.