Hançere - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hançere Kelime Kökeni

Ar ḥancara ͭ حنجرة [#ḥncr mr.] boğazın üst kısmı, gırtlak, veya boğazı kapatan kas (İbr gargeret גרגרת a.a. Akad gangaritu a.a. )

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmed b. Kadı-i Manyas, Gülistan Tercümesi (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥncr kökünden gelen ḥancarat حنجرة z "boğazın üst kısmı, gırtlak, veya boğazı kapatan kas" sözcüğünden alıntıdır. (NOT: Arapça sözcük İbranice aynı anlama gelen gargeret גרגרת z sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük Akatça aynı anlama gelen gangaritu sözcüğü ile eş kökenlidir. )

Kelime Telaffuzu

Hançere kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hançere nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Sogdca biçimin mevcudiyeti, sözcüğün nihai kökeninin İrani oladuğunu ve Aramcaya belki Eski Farsçadan geçtiğini düşündürür; ancak Eski Farsça veya Pehlevice biçim kaydedilmemiştir. Eski Türkçe kınğırak (et biçağı - Kaş) Soğdcadan alıntı olmalıdır.

Etiketler: Arapça, Arapça ism-i merre, Eşkökenlilik, İbranice, Eşkökenlilik, Akatça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.