Hal4 - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hal4 Kelime Kökeni

Fr halle meyve ve sebze pazarı öz Les Halles Paris'te meyve ve sebze pazarının bulunduğu binalar EFr halle salon Ger *hallō büyük kapalı mekân, salon, oylum << HAvr *kol- HAvr *kel-2 kapatmak, örtmek, gizlemek  kiler

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca halle "meyve ve sebze pazarı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Les Halles "Paris'te meyve ve sebze pazarının bulunduğu binalar" özel adından türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca halle "salon" sözcüğünden türetilmiştir. Eski Fransızca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *hallō "büyük kapalı mekân, salon, oylum" sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kol- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-2 "kapatmak, örtmek, gizlemek" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kiler maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern kullanımda İngilizce groom "1. vale, hizmetçi, 2. damat" anlamındadır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, özel ad, Türeme, Eski Fransızca, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.