Hakaretamiz

§ Ar ḥaḳāra ͭ حقارة Fa āmēz آميز karışan, karıştıran (Fa/OFa āmēχtan, āmēz- آميختن, آميز karışmak, karıştırmak ) § Fa/OFa ā- آ yönelme, katılma, eklenme bildiren önek HAvr *meik-/meig- karışmak, karıştırmak  miks

Tarihte En Eski Kaynak


Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥaḳārat حقارة z ve Farsça āmēz آميز z "karışan, karıştıran" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: Bu sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) āmēχtan, āmēz- آميختن, آميز z "karışmak, karıştırmak" fiilinden türetilmiştir. ) Farsça fiil Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) ā- آ z "yönelme, katılma, eklenme bildiren önek" ve Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *meik- veya meig- "karışmak, karıştırmak" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için miks maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Arapça masdar geçişsiz yapıdayken Türkçede geçişli anlam kazanmıştır.

Kelime Telaffuzu

Hakaretamiz kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Hakaretamiz nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Bileşik kelime, Arapça, Bileşik kelimenin devamı, Yeni Farsça, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır. Hakaretamiz ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play