Hac - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hac Kelime Kökeni

Ar ḥacc حجّ [#ḥcc msd.] Arap töresi uyarınca yılın belli döneminde yapılan Mekke ziyareti Aram ḥaggā חַגָא [#ḥg] kutlama, kutsama İbr ḥagg חַג [#ḥg] a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

ḥacc [ (1300 yılından önce) ]
hacı "[Ar ḥaccī] hacca giden, hacı" [ Mukaddimetü'l-Edeb (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ḥcc kökünden gelen ḥacc حجّ z "Arap töresi uyarınca yılın belli döneminde yapılan Mekke ziyareti" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice ḥg kökünden gelen ḥaggā חַגָא z "kutlama, kutsama" sözcüğü ile eş kökenlidir. Bu sözcük İbranice ḥg kökünden gelen aynı anlama gelen ḥagg חַג z sözcüğü ile eş kökenlidir.

Kelime Telaffuzu

Hac kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hac nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça #ḥcc (başını traş etme, kafatasını delme) fiiliyle anlam bağı anlaşılamaz. Fiilin diğer anlamları (Mekkeye seyahat etme, münazarada delil getirme) derivatiftir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Eşkökenlilik, Aramice ve Süryanice, Eşkökenlilik, İbranice, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.