Hümayun - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Hümayun Kelime Kökeni

Fa humāyūn همايون kutsal, mübarek, padişaha ait Fa/OFa humāy هماى devlet kuşu (Ave humayā- "kutlu", Zerdüşt mitolojisinde Viştasp'ın kızının adı Ave hu iyi, kutlu, bahtlı, hayırlı << HAvr *su- a.a. )  eu+

Tarihte En Eski Kaynak

[ Süleyman Çelebi, Mevlid (1500 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Farsça humāyūn همايون z "kutsal, mübarek, padişaha ait" sözcüğünden alıntıdır. Farsça sözcük Farsça ve Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) humāy هماى z "devlet kuşu" sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Avesta (Zend) dilinde humayā- "'kutlu', Zerdüşt mitolojisinde Viştasp'ın kızının adı" sözcüğü ile eş kökenlidir. Avestaca sözcük Avesta (Zend) dilinde hu "iyi, kutlu, bahtlı, hayırlı" sözcüğünden türetilmiştir. Avestaca sözcük Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *su- biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için eu+ maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Hümayun kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, hümayun nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Karş. Orta Farsça (Pehlevice veya Partça) hu-srav (iyi ünü olan, Husrev), hu-rām (mutlu, Hurrem), hu-raoδa (güzel yüzlü, cennet kızı). Karş. Eski Yunanca eu-angēlion (iyi haber, İncil), eu-thanasía (iyi ölüm), eu-genēs (iyi soylu), eu-kleidēs (iyi namlı, Öklit). || Sanskritçe = Avesta (Zend) dilinde hu = Eski Yunanca eşdeğerliği, Hintavrupa araştırmalarının ilk önemli keşiflerinden biridir.

Etiketler: Yeni Farsça, Türeme, Yeni Farsça, Eşkökenlilik, Avesta, Türeme, Avesta, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.