Grip - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Grip Kelime Kökeni

Fr grippe her türlü viral hastalık, nüzul Fr gripper tutmak, pençesine almak << Ger *grippan tutmak, kavramak << HAvr *ghrebh-/ghreib- tutmak  +gir

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1935) : nezleden, gripden kurtulmak isterseniz üç dörd damla Sanol İnhalan mendilinize damlatıp bütün gün koklayınız ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca grippe "her türlü viral hastalık, nüzul" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca gripper "tutmak, pençesine almak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *grippan "tutmak, kavramak" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghrebh- veya ghreib- "tutmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +gir maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce grip, Almanca greifen (tutmak, kapmak),

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.