Graffiti

İng graffiti 1. özellikle İtalya"da tarihi eserler üzerine turistlerin kazıdığı anı yazıları [esk.], 2. kamu yapıları üzerine kişilerin yazdığı kirletici yazı ve çizimler İt graffito kazınmış (yazı veya çizim) İt graffiare kazımak, hakketmek, sivri bir uçla çizmek Ger *graban kazmak, kazımak, oymak << HAvr *gerbh- a.a.  +graf

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1987) : Graffiti'ci adı verilen ve yapıtlarında genellikle op-art tarzı kullanan İngiliz sanatçıları bu yıl, Bridlington kasabasında biraraya geldiler. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce graffiti "1. özellikle İtalya"da tarihi eserler üzerine turistlerin kazıdığı anı yazıları [esk.], 2. kamu yapıları üzerine kişilerin yazdığı kirletici yazı ve çizimler " sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İtalyanca graffito "kazınmış (yazı veya çizim)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca graffiare "kazımak, hakketmek, sivri bir uçla çizmek" fiilinden türetilmiştir. İtalyanca fiil Germence yazılı örneği bulunmayan *graban "kazmak, kazımak, oymak" fiilinden alıntıdır. Germence fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *gerbh- biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için +graf maddesine bakınız.

Ek Bilgi

İngilizce eşdeğeri wafer (kâğıt helva, ince kıtır hamurişi). Germen dillerindeki /w/ sesi Fransızcada /gw/ > /g/ evrimi gösterir. Karş. Holandaca wafel (petek).

Etiketler: Alıntı, İngilizce , İtalyanca , Türeme, Germence , Ses evrimi, Hintavrupa Anadili , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Graffiti ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play