Gerilla - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gerilla Kelime Kökeni

İng guerrilla 1. düzensiz savaş, 2. gerilla savaşçısı İsp guerrilla [küç.] "küçük savaş", İspanya'da 1806-1812 Napoleon harbi sırasında kullanılan düzensiz savaş yöntemlerine verilen ad İsp guerra savaş Ger *werra- kavga, karmaşa, savaş << HAvr *wers-1 kargaşa

Tarihte En Eski Kaynak

gerilla [ c (1933) : başlıca istikametlerin gerilla (çete harbi) tarzında müdafaası ]
kontrgerilla [ m (1973) : Talat Turhan ve Memduh Eren (...) kendilerine kontr-gerillada işkence yapıldığını ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce guerrilla "1. düzensiz savaş, 2. gerilla savaşçısı" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İspanyolca guerrilla "'küçük savaş', İspanya'da 1806-1812 Napoleon harbi sırasında kullanılan düzensiz savaş yöntemlerine verilen ad" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İspanyolca guerra "savaş" sözcüğünün küçültme halisidir. İspanyolca sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *werra- "kavga, karmaşa, savaş" sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wers-1 "kargaşa" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

İspanyolca sözcük soyut eylem adı iken, modern kullanımda "gerilla savaşçısı, gerillacı" anlamını da kazanmıştır. Türkçe sözcüğün telaffuzu İngilizceden alınmıştır. || Aynı Germence kökten İngilizce war (savaş), Almanca Wirre (kavga, kargaşa).

Etiketler: İngilizce, İspanyolca, küçültme, Türeme, İspanyolca, Germence, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.