Gomalak

Fr gomme à laque sakız-cila, rhus vernicifera ağacının reçinesinden elde edilen mobilya cilası § Fr gomme sakız, lastik (<< Lat gummi acacia nilotica ağacından elde edilen yapışkan sakız EYun kómmi κόμμι a.a. Mıs kmj-t a.a. ) Fr laque cila  lak<sup

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gomme à laque "sakız-cila, rhus vernicifera ağacının reçinesinden elde edilen mobilya cilası" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gomme "sakız, lastik" (NOT: Bu sözcük Latince gummi "acacia nilotica ağacından elde edilen yapışkan sakız" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kómmi κόμμι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Mısır dilinde aynı anlama gelen kmj-t sözcüğünden alıntıdır. ) ve Fransızca laque "cila" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için lak<sup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Hastalık sonucunda gözbebeğinin aldığı renkten ötürü.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Bileşik kelime, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Aynı anlamda, Eski Mısır dili , Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play