Gomalak - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gomalak Kelime Kökeni

Fr gomme à laque sakız-cila, rhus vernicifera ağacının reçinesinden elde edilen mobilya cilası § Fr gomme sakız, lastik (<< Lat gummi acacia nilotica ağacından elde edilen yapışkan sakız EYun kómmi κόμμι a.a. Mıs kmj-t a.a. ) Fr laque cila  lak1

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gomme à laque "sakız-cila, rhus vernicifera ağacının reçinesinden elde edilen mobilya cilası" deyiminden alıntıdır. Fransızca deyim Fransızca gomme "sakız, lastik" (NOT: Bu sözcük Latince gummi "acacia nilotica ağacından elde edilen yapışkan sakız" sözcüğünden evrilmiştir. Latince sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen kómmi κόμμι z sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Mısır dilinde aynı anlama gelen kmj-t sözcüğünden alıntıdır. ) ve Fransızca laque "cila" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için lak1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Hastalık sonucunda gözbebeğinin aldığı renkten ötürü.

Etiketler: Fransızca, Bileşik kelime, Fransızca, Ses evrimi, Klasik Latince, Antik Yunanca, Eski Mısır dili, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.