Gladyatör

Fr gladiateur Eski Roma"da gösteri için savaşan kişi Lat gladiator kılıççı Lat gladius Galyalılara özgü kısa ve enli kılıç +or Kelt << HAvr *klad-yo- HAvr *kel-1 kesmek, bıçak vurmak  kup

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet İhsan, Avrupa'da Ne Gördüm (1891) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gladiateur "Eski Roma"da gösteri için savaşan kişi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince gladiator "kılıççı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Latince gladius "Galyalılara özgü kısa ve enli kılıç" sözcüğünden +or sonekiyle türetilmiştir. Latince sözcük Kelt dillerinde bir sözcükten alıntıdır. Bu bir sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *klad-yo- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *kel-1 "kesmek, bıçak vurmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için kup maddesine bakınız.

Ek Bilgi

Yunanca sözcük bilinmeyen bir doğu dilinden alıntıdır. Karş. Farsça sihtār (üç telli çalgı), dutār (iki telli çalgı) < tār (tel).

Kelime Telaffuzu

Gladyatör kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Gladyatör nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Türeme, Kelt dilleri - genel , Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play