Gerek - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gerek Kelime Kökeni

Tür Vaziyeti bir bütün hâlinde ve bir anda kestirdikten sonra anların gereklerine göre davranırım. - N. F. Kısakürek Tür ge·rek Tür gerekmek fiilinin 3. tekil kişi çekimi olan gerekir sözcüğünün kısaltılmış biçimi Tür İşte tam da bu yüzden, bize de Rönesans gerek! gerek Eski Türkçe kärgä Tür gerek, lâzım, gerekli, lüzumlu

Tarihte En Eski Kaynak

Türk Dil Kurumu, TDK (1940 - ~)

Vaziyeti bir bütün hâlinde ve bir anda kestirdikten sonra anların gereklerine göre davranırım. - N. F. Kısakürek

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Türkçe sözcük, Ad halinde Vaziyeti bir bütün hâlinde ve bir anda kestirdikten sonra anların gereklerine göre davranırım. - N. F. Kısakürek anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gerek kelimesi ge·rek anlamındadır. Türkçe sözcük, halinde gerekmek fiilinin 3. tekil kişi çekimi olan gerekir sözcüğünün kısaltılmış biçimi anlamına gelir. Türkçe dilinden alınan gerek kelimesi İşte tam da bu yüzden, bize de Rönesans gerek! anlamındadır. sözcük, Ön ad halinde gerek anlamına gelir. dilinden alınan gerek kelimesi Eski Türkçe kärgä anlamındadır. Türkmence sözcük, Ad halinde gerek, lâzım, gerekli, lüzumlu anlamına gelir.

Etiketler: Türkçe, Türkçe, Türkçe, Türkçe, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.