Genom - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Genom Kelime Kökeni

İng genome yeni doğan organizmaya genetik olarak aktarılan bilginin tümü Alm genom a.a. 1920 Hans Winkler, Alm. biyolog. EYun gignomai, gen- γίγνομαι, γεν- doğurmak  genetik

Tarihte En Eski Kaynak

[ (1990) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce genome "yeni doğan organizmaya genetik olarak aktarılan bilginin tümü" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük Almanca aynı anlama gelen genom sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: 1920 Hans Winkler, Alm. biyolog.) Bu sözcük Eski Yunanca gignomai, gen- γίγνομαι, γεν- z "doğurmak" fiilinden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için genetik maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökünden Latince gignere, genit- (doğurtmak, babası olmak), genus, gener- (soy, ırk), generare (doğurmak, üremek), nasci <gnasci (doğmak), gens (soy, kavim), genius (doğurgan ruh). Arapça cins sözcüğü Yunancadan alıntıdır.

Etiketler: İngilizce, Almanca, İlk kullanım, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.