Gazete

Fr gazette parayla satılan haber bülteni Ven gazéta [İt gazzetta] 1. "kesecik", Venedik devletinde bozuk para birimi, metelik, 2. a.a. [xvi] Ven gaza kese, bir para birimi EYun gáza γάζα hazine EFa ganz a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

gazeta [ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : hatta Sibin şehrinde gazeta evrakına tabˁ ve tavsīf olmakla ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gazette "parayla satılan haber bülteni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Venedikçe gazéta "1. "kesecik", Venedik devletinde bozuk para birimi, metelik, 2. parayla satılan haber bülteni [xvi]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Venedikçe gaza "kese, bir para birimi" sözcüğünün dr. Venedikçe sözcük Eski Yunanca gáza γάζα z "hazine" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen ganz sözcüğünden alıntıdır.

Ek Bilgi

Venedik cumhuriyetine özgü bir kavram iken 1630"larda Almanya ve Hollanda, daha sonra Fransa ve İngiltere"de benimsenmiştir. || 1779-81 arası sadrazam olan Silahdar Mehmed Paşa döneminde Avrupa gazetelerini izlemek ve tercüme etmek için bir oda teşkil edilmiş ve gazeta evrakı ulasaları düzenli olarak padişaha iletilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Venedikçe, Türeme, Antik Yunanca, Eski Farsça , Aynı anlamda kategori veya etiketlerine bağlıdır. Gazete ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play