Gazete - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gazete Kelime Kökeni

Fr gazette parayla satılan haber bülteni Ven gazéta [İt gazzetta] 1. "kesecik", Venedik devletinde bozuk para birimi, metelik, 2. a.a. [xvi] Ven gaza kese, bir para birimi EYun gáza γάζα hazine EFa ganz a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

gazeta [ Ebubekir Ratib Ef., Nemçe Sefaretnamesi (1792) : hatta Sibin şehrinde gazeta evrakına tabˁ ve tavsīf olmakla ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca gazette "parayla satılan haber bülteni" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Venedikçe gazéta "1. 'kesecik', Venedik devletinde bozuk para birimi, metelik, 2. parayla satılan haber bülteni [xvi]" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Venedikçe gaza "kese, bir para birimi" sözcüğünün dr. Venedikçe sözcük Eski Yunanca gáza γάζα z "hazine" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Farsça aynı anlama gelen ganz sözcüğünden alıntıdır.

Ek Açıklamalar

Venedik cumhuriyetine özgü bir kavram iken 1630'larda Almanya ve Hollanda, daha sonra Fransa ve İngiltere'de benimsenmiştir. || 1779-81 arası sadrazam olan Silahdar Mehmed Paşa döneminde Avrupa gazetelerini izlemek ve tercüme etmek için bir oda teşkil edilmiş ve gazeta evrakı ulasaları düzenli olarak padişaha iletilmiştir.

Etiketler: Fransızca, Venedikçe, Türeme, Venedikçe, Antik Yunanca, Eski Farsça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.