Gayya - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gayya Kelime Kökeni

Ar ġayya ͭ غيّة [#ġwy msd.] baştan çıkma, kötü yola düşme, cehennemde bulunan bir kuyunun adı Ar ġāwa غاو baştan çıktı, kötü yola düştü  gabi

Tarihte En Eski Kaynak

[ Yunus Emre, Bütün Şiirleri (1400 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça ġwy kökünden gelen ġayyat غيّة z "baştan çıkma, kötü yola düşme, cehennemde bulunan bir kuyunun adı" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça ġāwa غاو z "baştan çıktı, kötü yola düştü" fiilinin masdarıdır. Daha fazla bilgi için gabi maddesine bakınız.

Kelime Telaffuzu

Gayya kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, gayya nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Geç Osmanlıcada Batı dillerinden alınan in- ve a(n)- önekli bileşiklere karşılık üretmek için kullanılmıştır. Karş. irrationel > gayrıaklî, immeuble > gayrimenkul. Bağımsız ad olarak kullanımı halk diline özgüdür.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Türeme, Arapça kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.