Gard - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Gard Kelime Kökeni

Fr garde 1. koruma, korunma, 2. bu işi yapan kimse, bekçi Fr garder bakmak, gözetmek, korumak Ger *ward- a.a. << HAvr *wor-to- HAvr *wer-4 a.a.  gar1

Tarihte En Eski Kaynak

"bekçi, bakıcı" [ Özön, Türkçe-Yabancı Kelimeler Sözlüğü (1961) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca garde "1. koruma, korunma, 2. bu işi yapan kimse, bekçi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca garder "bakmak, gözetmek, korumak" fiilinden türetilmiştir. Bu sözcük Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *ward- sözcüğünden alıntıdır. Germence sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *wor-to- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *wer-4 kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için gar1 maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Garantör sözcüğü İngilizce guarantor biçiminden alınarak Franszıca telaffuza uyarlanmıştır.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili, kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.