Gönye

Yun gōniá << EYun gōnía γωνία 1. köşe, açı, 2. dik açı elde etmeye mahsus marangoz aleti << HAvr *gōnu-ya- HAvr *genu- diz, çene

Tarihte En Eski Kaynak

gonya [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Yunanca gōniá sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca gōnía γωνία z "1. köşe, açı, 2. dik açı elde etmeye mahsus marangoz aleti" sözcüğünden evrilmiştir. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *gōnu-ya- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *genu- "diz, çene" kökünden türetilmiştir.

Ek Bilgi

Aynı kökten Eski Yunanca gōný γωνύ, İngilizce knee, Almanca Knie, Fransızca genou, Sanskritçe jánu जानु, Farsça zānū, Ermenice tsunr ծունր, çoğ. tsunk" ծունք (diz), ve Eski Yunanca genýs γενύς, Almanca kinn (çene).

Etiketler: Alıntı, Modern Yunanca, Ses evrimi, Antik Yunanca, Hintavrupa Anadili , Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır. Gönye ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play