Fuga - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fuga Kelime Kökeni

Alm fuge eklem, derz Alm fügen eklemek, uydurmak << Ger *fōgjan << HAvr *pag-/pak- sıkıca bağlamak, katmak, sıkmak  pakt

Tarihte En Eski Kaynak

"seramik karoların arasına doldurulan yapıştırıcı madde" [ m (2000) : tamir harçları, seramik yapıştırıcıları ve fugaları ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Almanca fuge "eklem, derz" sözcüğünden alıntıdır. Almanca sözcük Almanca fügen "eklemek, uydurmak" kökünden türetilmiştir. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *fōgjan biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pag- veya pak- "sıkıca bağlamak, katmak, sıkmak" biçiminden evrilmiştir. Daha fazla bilgi için pakt maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Karş. İngilizce fresh (taze), fresco (fresk).

Etiketler: Almanca, Türeme, Almanca, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.