Fueloil

İng fuel oil "yakıt yağı", kalorifer kazanlarında kullanılan bir yakıt (İng fuel yakıt EFr fouaille a.a. << OLat focalia "ocaklık", a.a. Lat focus ocak, ateş ) İng oil yağ (Lat oleum a.a. )  fokus, oleo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ h (1979) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce fuel oil ""yakıt yağı", kalorifer kazanlarında kullanılan bir yakıt" deyiminden alıntıdır. (NOT: İngilizce deyim İngilizce fuel "yakıt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen fouaille sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Geç Latince focalia ""ocaklık", a.a." sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. ) İngilizce oil "yağ" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen oleum sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fokus, oleo+ maddelerine bakınız.

Etiketler: Alıntı, İngilizce , Türeme, Eski Fransızca , Aynı anlamda, Ses evrimi, Orta Latince, Klasik Latince, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fueloil ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play