Fueloil - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fueloil Kelime Kökeni

İng fuel oil "yakıt yağı", kalorifer kazanlarında kullanılan bir yakıt (İng fuel yakıt EFr fouaille a.a. << OLat focalia "ocaklık", a.a. Lat focus ocak, ateş ) İng oil yağ (Lat oleum a.a. )  fokus, oleo+

Tarihte En Eski Kaynak

[ h (1979) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce fuel oil "'yakıt yağı', kalorifer kazanlarında kullanılan bir yakıt" deyiminden alıntıdır. (NOT: İngilizce deyim İngilizce fuel "yakıt" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Eski Fransızca aynı anlama gelen fouaille sözcüğünden alıntıdır. Eski Fransızca sözcük Geç Latince focalia "'ocaklık', a.a." sözcüğünden evrilmiştir. Geç Latince sözcük Latince focus "ocak, ateş" sözcüğünden türetilmiştir. ) İngilizce oil "yağ" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Latince aynı anlama gelen oleum sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fokus, oleo+ maddelerine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Türeme, İngilizce, Eski Fransızca, Ses evrimi, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, İngilizce, Klasik Latince, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.