Fritöz - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fritöz Kelime Kökeni

Fr friteuse kızartma makinası Fr friter kızartmak, ateşte pişirmek +or << Lat frigere, frict- a.a. << HAvr *bhrīg- a.a. HAvr *bher-4 a.a.

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1957) : Turmix fritöz makinelerinde, yağ sıcaklığı, malzemenin cinsine göre 140-215 dereceler arası ayarlanabilir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca friteuse "kızartma makinası" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca friter "kızartmak, ateşte pişirmek" fiilinden +or sonekiyle türetilmiştir. Bu sözcük Latince aynı anlama gelen frigere, frict- fiilinden evrilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bhrīg- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *bher-4 kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı HAvr kökten Farsça birīşten, birīy-, İngilizce fry (kızartmak).

Etiketler: Fransızca, Türeme, Fransızca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Klasik Latince, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.