Frank - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Frank Kelime Kökeni

Fr franc Fransız para birimi OLat francorum rex "Fransızların kralı", eski Fransız paraları üzerindeki ibare OLat Francus Frank, Fransız  frenk

Tarihte En Eski Kaynak

[ Ahmet Vefik Paşa, Lugat-ı Osmani (1876) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca franc "Fransız para birimi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Geç Latince francorum rex "'Fransızların kralı', eski Fransız paraları üzerindeki ibare" deyiminden türetilmiştir. Bu sözcük Geç Latince Francus "Frank, Fransız" özel adından türetilmiştir. Daha fazla bilgi için frenk maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Frank sözcüğü MS 3. yy'da Ren nehrinin doğu yakasında bir aşiretler konfederasyonunun adı olarak ortaya çıkar. Ortaçağ Latincesinde aynı sözcük "özgür, vergiden veya bedensel yükümlülüklerden muaf olan" anlamında kullanılır. Germenceden Latin dillerine alınmış olan sözcüğün nihai anlamı ve kaynağı muğlaktır. Konfederasyon adının "özgür, vergiden/haraçtan muaf" anlamına gelmesi mümkündür.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Orta Latince, Türeme, Orta Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.