Fokstrot - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fokstrot Kelime Kökeni

İng foxtrot "tilki adımı", 1914'ten sonra popüler olan bir dans § İng fox tilki İng trot adım (İng to tread adım atmak, yürümek << Ger *tredan a.a. )  tretuvar

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İngilizce foxtrot "'tilki adımı', 1914'ten sonra popüler olan bir dans" sözcüğünden alıntıdır. İngilizce sözcük İngilizce fox "tilki" ve İngilizce trot "adım" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük İngilizce to tread "adım atmak, yürümek" fiilinden türetilmiştir. İngilizce fiil Germence aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *tredan biçiminden evrilmiştir. ) Daha fazla bilgi için tretuvar maddesine bakınız.

Etiketler: İngilizce, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Türeme, İngilizce, Ses evrimi, Germence, kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.