Flegmatik - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Flegmatik Kelime Kökeni

Fr phlegmatique coşkusuz, yavaş ruhlu, silik (kişilik) EYun phlegmatikós φλεγματικός "balgamlı", a.a. EYun phlégma φλέγμα irin, iltihap, eski tıbba göre insan vücudunu oluşturan dört maddeden biri +ikos EYun phlégō φλέγω yanmak, cerahatlanmak +ma << HAvr *bhleg- HAvr *bhel-1 yanmak  flama

Tarihte En Eski Kaynak

[ m (1953) : Stalin gibi, profesyonel bir ihtilalci ve komiteci olmaktan ziyade, mujik tabiatlı flegmatik bir Ivan olan Melenkov, Müthiş Ivan'ın Kremlin'deki tahtında Stalin'i kolay kolay istihlaf edilemeyecektir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca phlegmatique "coşkusuz, yavaş ruhlu, silik (kişilik)" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca phlegmatikós φλεγματικός z "'balgamlı', coşkusuz, yavaş ruhlu, silik (kişilik)" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca phlégma φλέγμα z "irin, iltihap, eski tıbba göre insan vücudunu oluşturan dört maddeden biri" sözcüğünden +ikos sonekiyle türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca phlégō φλέγω z "yanmak, cerahatlanmak" fiilinden +ma sonekiyle türetilmiştir. Yunanca fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhleg- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-1 "yanmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için flama maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern anlamı Aristoteles'in maddi varoluşun özelliklerini incelediği Ta Fysiká adlı eserinden türemiştir.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Türeme, Antik Yunanca, bkz: Yabancı ekler, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.