Fisto - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fisto Kelime Kökeni

Fr feston kenar süsü, özellikle çiçeklerden yapılan yarım-daire şeklinde çelenk İt festone bayramlık süsleme İt festa bayram, festival  festival

Tarihte En Eski Kaynak

"bez kenarında işlemeli süs şeridi" [ c (1932) : Dört tarafı odun sarısı koton perleden aralıklı fisto ile çevrilmiştir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca feston "kenar süsü, özellikle çiçeklerden yapılan yarım-daire şeklinde çelenk" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca festone "bayramlık süsleme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İtalyanca festa "bayram, festival" sözcüğünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için festival maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Modern Yunanca fýra İtalyanca eşdeğer bir biçimden (veya Türkçeden) alıntı olmalıdır. Eski Yunanca phýrō (bulaştırmak, karıştırmak) fiiliyle alakası gösterilemez.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, İtalyanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.