Filozof

Ar faylasūf/fīlasūf فيلسوف felsefe ile uğraşan EYun philósophos φιλόσοφος bilgelik seven, a.a. Pythagoras, Yun. filozof (MÖ 5. yy). § EYun philéō φιλέω sevmek EYun sophós σοφός bilge, bilgin, üstad  filo+, sofist

Tarihte En Eski Kaynak

feylesūf [ Atebet-ül Hakayık (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça faylasūf veya fīlasūf فيلسوف z "felsefe ile uğraşan" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Eski Yunanca philósophos φιλόσοφος z "bilgelik seven, felsefe ile uğraşan" sözcüğünden alıntıdır. (İlk kullanımı: Pythagoras, Yun. filozof (MÖ 5. yy).) Bu sözcük Eski Yunanca philéō φιλέω z "sevmek" ve Eski Yunanca sophós σοφός z "bilge, bilgin, üstad" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için filo+, sofist maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Sophós sıfatını tevazudan uzak bulduğu için Pythagoras"ın tercih ettiği deyim olduğu rivayet edilir. Arapça fīlasūf terimi, Yunan filozoflarını Arapçaya kazandıran Ebu Yusuf el-Kindî (796-873) tarafından yaygınlaştırılmıştır.

Kelime Telaffuzu

Filozof kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, Filozof nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Etiketler: Alıntı, Arapça, Antik Yunanca, İlk kullanım, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Filozof ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play