Filistin - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filistin Kelime Kökeni

Ar Falistīn فلستين Orta Doğu'da bir ülke Lat Palestina kugünkü İsrail'i kapsayan Roma eyaletinin adı İbr pliştīm פלשתים Tevrat'a göre Kenan ülkesinin kıyı kesiminde yaşayan bir kavim

Tarihte En Eski Kaynak

[ ed. Borovkov, Orta Asya'da Bulunmuş Kuran Tefsirinin... (1300 yılından önce) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça Falistīn فلستين z "Orta Doğu'da bir ülke" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Latince Palestina "kugünkü İsrail'i kapsayan Roma eyaletinin adı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük İbranice pliştīm פלשתים z "Tevrat'a göre Kenan ülkesinin kıyı kesiminde yaşayan bir kavim" sözcüğünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

İtalyanca feluca (aynı anlamda) muhtemelen Arapça veya Türkçeden alınmıştır. Ancak sözcüğün Türkçe telaffuzu, Rumca veya İtalyanca etkisini düşündürür. Arapçadan direkt alıntıda /feluke/ beklenirdi. || Yunanca sözcük MS 2. yy'da İskenderiyeli Athenaeus'tan beri kaydedilmiştir. Ancak Yeni Yunanca εφέλκω fiilinden türetilmesi yakıştırma olabilir

Etiketler: Arapça, Klasik Latince, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.