Filotila - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Filotila Kelime Kökeni

İt flottiglia gemi grubu, filo İt/İsp flota a.a. Nor floti a.a. << Ger *flot- suda yüzmek << HAvr *pleud- a.a. HAvr *pleu- akmak

Tarihte En Eski Kaynak

[ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1917) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

İtalyanca flottiglia "gemi grubu, filo" sözcüğünden alıntıdır. İtalyanca sözcük İtalyanca ve İspanyolca aynı anlama gelen flota sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük Norsça (Vikingce) aynı anlama gelen floti sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Germence yazılı örneği bulunmayan *flot- "suda yüzmek" biçiminden evrilmiştir. Germence biçim Hintavrupa Anadilinde aynı anlama gelen yazılı örneği bulunmayan *pleud- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *pleu- "akmak" kökünden türetilmiştir.

Ek Açıklamalar

Aynı kökten İngilizce flint/flintstone (çakmaktaşı).

Etiketler: İtalyanca, Türeme, İtalyanca ve İspanyolca, Nors dili, Ses evrimi, Germence, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.