Filoloji

Fr philologie dil ve edebiyat incelemeleri disiplini Lat philologia dil ve edebiyat sevgisi EYun philología φιλολογία lafseverlik, münazara ve konuşma sevgisi § EYun philéō φιλέω sevmek EYun lógos λόγος konuşma, söz  filo+, +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ Mehmet Bahaettin, Yeni Türkçe Lugat (1924) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca philologie "dil ve edebiyat incelemeleri disiplini" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Latince philologia "dil ve edebiyat sevgisi" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca philología φιλολογία z "lafseverlik, münazara ve konuşma sevgisi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Eski Yunanca philéō φιλέω z "sevmek" ve Eski Yunanca lógos λόγος z "konuşma, söz" sözcüklerinin bileşiğidir. Daha fazla bilgi için filo+, +loji maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

Darülfünun-ı Şahane Filoloji Şubesi 1900 yılında açılmıştır. Sözcüğün modern anlamını 1810"larda Alman düşünür Wilhelm von Schlegel yaygınlaştırmıştır.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Klasik Latince, Antik Yunanca, Bileşik kelime, Bileşik kelimenin devamı kategori veya etiketlerine bağlıdır. Filoloji ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play