Fiberglas

marka Fiberglas cam elyafının tescilli adı 1937 Owens-Corning Corp., Amer. cam üreticisi. § İng fiber lif, elyaf İng glass cam (Fr glace 1. buz, 2. cam )  fiber, glase

Tarihte En Eski Kaynak

"cam elyafı" [ c (1957) : hakiki renkli Amerikan alüminyum panjurları ve Fiberglas perdeleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fiberglas "cam elyafının tescilli adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1937 Owens-Corning Corp., Amer. cam üreticisi.) Bu sözcük İngilizce fiber "lif, elyaf" ve İngilizce glass "cam" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca glace "1. buz, 2. cam" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fiber, glase maddelerine bakınız.

Ek Bilgi

1917"de ABD"de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921"den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940"lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: Alıntı, ticari marka , İlk kullanım, Bileşik kelime, İngilizce , Bileşik kelimenin devamı, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fiberglas ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play