Fiberglas - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fiberglas Kelime Kökeni

marka Fiberglas cam elyafının tescilli adı 1937 Owens-Corning Corp., Amer. cam üreticisi. § İng fiber lif, elyaf İng glass cam (Fr glace 1. buz, 2. cam )  fiber, glase

Tarihte En Eski Kaynak

"cam elyafı" [ c (1957) : hakiki renkli Amerikan alüminyum panjurları ve Fiberglas perdeleri ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fiberglas "cam elyafının tescilli adı" ticari markasından alıntıdır. (İlk kullanımı: 1937 Owens-Corning Corp., Amer. cam üreticisi.) Bu sözcük İngilizce fiber "lif, elyaf" ve İngilizce glass "cam" sözcüklerinin bileşiğidir. (NOT: İngilizce sözcük Fransızca glace "1. buz, 2. cam" sözcüğünden alıntıdır. ) Daha fazla bilgi için fiber, glase maddelerine bakınız.

Ek Açıklamalar

1917'de ABD'de icat edilmiş ve zipper adıyla piyasaya sürülmüştür. Fransızcada 1921'den itibaren kullanılan fermoir éclair deyimi yerine günümüzde fermeture éclair yaygındır. Türkçede 1940'lara dek fermuar ekler deyimi kullanılmıştır.

Etiketler: ticari marka, İlk kullanım, Bileşik kelime, İngilizce, İngilizce, Fransızca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.