Feraset - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Feraset Kelime Kökeni

Ar firāsa ͭ فراسة [#frs msd.] (göz veya kavrayışta) keskin olma Aram prāşā פרשא ayırt etme Aram #prş פרש ayırma, ayırt etme

Tarihte En Eski Kaynak

firaset [ F (1451) : kemāl- kıyāsetile, bürhān-ı firāsetile ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça frs kökünden gelen firāsat فراسة z "(göz veya kavrayışta) keskin olma" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Aramice/Süryanice prāşā פרשא z "ayırt etme" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Aramice/Süryanice #prş פרש z "ayırma, ayırt etme" kökünden türetilmiştir.

Kelime Telaffuzu

Feraset kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, feraset nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Farsça خ‎ ile yazılan ferāχ (geniş, bol) sıfatı ile Arapça ح‎ ile yazılan ferah (sevinç, gönül açıklığı) adı Türkçe kullanımda karışmıştır. En geç 20. yy başında Kamus-ı Türki ferah maddesinde "ferāχ lugat-ı farisisyle iltibas edilmemelidir" diyerek uyarır. || Arapça sözcüğün Farsçadan alıntı olduğu muhakkaktır; ancak Yeni Farsça arāχ biçimiyle ilişkisi net değildir.

Etiketler: Arapça, Arapça masdar, Aramice ve Süryanice, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.