Favori - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Favori Kelime Kökeni

Fr favori 1. tercih ve takdir edilen, 2. yanak sakalı, 3. kazanması beklenen yarışmacı İt favorito tercih ve takdir edilen OLat favorare tercih etmek, alkışlamak Lat favere, faut- tarafını tutmak, desteklemek << HAvr *ghowē- saymak, saygı göstermek, onurlandırmak

Tarihte En Eski Kaynak

"yanak sakalı" [ Ahmet Mithat Ef. (1877) ]
"yarışmada kazanması beklenen" [ c (1938) : bu iki sarıkırmızılı takımdan hangisinin favori olduğunu meydana çıkarabilmek için ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca favori "1. tercih ve takdir edilen, 2. yanak sakalı, 3. kazanması beklenen yarışmacı" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük İtalyanca favorito "tercih ve takdir edilen" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Geç Latince favorare "tercih etmek, alkışlamak" fiilinden türetilmiştir. Geç Latince fiil Latince favere, faut- "tarafını tutmak, desteklemek" fiilinden türetilmiştir. Latince fiil Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ghowē- "saymak, saygı göstermek, onurlandırmak" biçiminden evrilmiştir.

Ek Açıklamalar

Fransızca sözcüğün “yanak sakalı” anlamı 1830'larda dolaşıma giren bir moda deyimidir.

Etiketler: Fransızca, İtalyanca, Türeme, Orta Latince, Türeme, Klasik Latince, Ses evrimi kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.