Fanfar

Fr fanfare gürültülü bando müziği Fr fanfaronnade şatafat, pahalı ve gürültülü gösteriş İsp fanfarrón şatafat meraklısı, gösterişçi kimse <? Ar farfara ͭ فرفرة [msd.] (hayvan, özellikle tavus kuşu) tüylerini kabartma Ar farfara فرفر tüylerini kabarttı

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : fanfarın nağmelerine boru sesleri de karışmıştır ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca fanfare "gürültülü bando müziği" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Fransızca fanfaronnade "şatafat, pahalı ve gürültülü gösteriş" sözcüğünden türetilmiştir. Bu sözcük İspanyolca fanfarrón "şatafat meraklısı, gösterişçi kimse" sözcüğünden türetilmiştir. İspanyolca sözcük Arapça farfarat فرفرة z "(hayvan, özellikle tavus kuşu) tüylerini kabartma" sözcüğünden türetilmiş olabilir; ancak bu kesin değildir. Arapça sözcük Arapça farfara فرفر z "tüylerini kabarttı" fiilinin masdarıdır.

Ek Bilgi

Karş. Aramice/Süryanice ploni almoni פְלוני אַלְמוֹני (aynı anlamda). Marcus Jastrow, Dictionary of the Targumim, Talmud Bavli etc. 71. Orta Yunanca peloní elmoní, Ermenice eġmoni peġmoni (falan filan) biçimleri Süryaniceden alınmıştır. H. Acaryan, Hayeren Armatakan Bararan 2.21.

Etiketler: Alıntı, Fransızca , Türeme, İspanyolca , Arapça, Arapça masdar kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play