Fallus - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Fallus Kelime Kökeni

YLat phallus erkek cinsel organı EYun phállos φάλλος ereksiyon halinde erkek cinsel organı << HAvr *bhl-n-os HAvr *bhel-2 şişmek, kabarmak  balon

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1975) : ruhsal yapılarının preseksüel ilkel gelişim safhasında (fallus safhasında) kaldığının belirtisidir. ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Yeni Latince phallus "erkek cinsel organı" sözcüğünden alıntıdır. Latince sözcük Eski Yunanca phállos φάλλος z "ereksiyon halinde erkek cinsel organı" sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhl-n-os biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *bhel-2 "şişmek, kabarmak" kökünden türetilmiştir. Daha fazla bilgi için balon maddesine bakınız.

Ek Açıklamalar

Yunanca sözcükle ilişkisi ses bakımından açıklanmaya muhtaçtır. ● Karş. İngilizce phalanx (küçük askeri birlik). Aynı HAvr kökten Germence *balkan (kalın ağaç, kütük).

Etiketler: Yeni Latince, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.