Fıçı

OYun boûttis/boútzi βούττις fıçı, varil, gemi hacim birimi OLat butta/buttis fıçı, metal halkaları olan büyük küp

Tarihte En Eski Kaynak

fuçī "fıçı, gemi hacim birimi (tonun sekizde biri)" [ Kahane & Tietze, The Lingua Franca in the Levant (1500) : bin beşyüz fuçı alır ulu gemilerden ]
fuçī "fıçı" [ Filippo Argenti, Regola del Parlare Turco (1533) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Orta Yunanca boûttis veya boútzi βούττις z "fıçı, varil, gemi hacim birimi" sözcüğünden alıntıdır. Yunanca sözcük Geç Latince butta veya buttis "fıçı, metal halkaları olan büyük küp" sözcüğü ile eş kökenlidir.

Ek Bilgi

Butta/ buttis/ butticus/ boutza şeklinde yazılan geç-Latince sözcük 11. yy"da kayda geçmiş ve Papias"ın sözlüğünde "Yunanca" olduğu belirtilmiştir. DuCange Lat I.795. /tt/ > /tz/ evrimi Yunancada ve Güney İtalya lehçelerinde standarttır. Vutsi > fuçi biçimi Türkçeye Yunancadan veya İtalyan gemici ağızlarından alınmış olmalıdır. LinguaFr 496-498. || Fransızca bouteille, İngilizce bottle (fıçıcık > şişe) sözcükleri Latince buttis > buttella (fıçıcık) biçiminden türetilmiştir.

Etiketler: Alıntı, Orta Yunanca, Eşkökenlilik, Orta Latince kategori veya etiketlerine bağlıdır. Fıçı ne demek?

Mobil Uygulama

Uygulama marketlerindeki tamamen ücretsiz Etimoloji uygulamamızı indirebilirsiniz.

App StoreGoogle Play