Füru - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Füru Kelime Kökeni

Ar furūˁ فروع [çoğ.] bir atadan gelen çocuk ve torunlar Ar farˁ فرع [#frˁ msd.] dallanma, alt kollara ayrılma Ar faraˁa فرع dallandı, budaklandı

Tarihte En Eski Kaynak

[ Meninski, Thesaurus (1680) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Arapça furūˁ فروع z "bir atadan gelen çocuk ve torunlar" sözcüğünden alıntıdır. Arapça sözcük Arapça frˁ kökünden gelen farˁ فرع z "dallanma, alt kollara ayrılma" sözcüğünün çoğuludur. Bu sözcük Arapça faraˁa فرع z "dallandı, budaklandı" fiilinin masdarıdır.

Kelime Telaffuzu

Füru kelimesiniz telaffuz edilişini Telaffuz sözlüğünden dinleyebilirsiniz, füru nasıl telaffuz edilir? Öğrenmek ve dinlemek için oynat ikonuna basın.

Bu kelime telaffuzunu TRT Telaffuz sözlüğü sağlamaktadır.

Ek Açıklamalar

Arapça #fcr (yırtma, belirme) fiiliyle anlam ilişkisi kurulamaz. Arthur Jeffery, The Foreign Vocabulary of the Qur'an 220. Süryanice sözcük İncil tercümesinde "cinsellik, nefsanilik" anlamında sıkça kullanılır.

Etiketler: Arapça, çoğul/çokluk hali, Türeme, Arapça, Arapça masdar, Türeme kategori veya etiketlerine bağlıdır.

Alakalı Kelimeler

Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.