Etiyoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Etiyoloji Kelime Kökeni

Fr étiologie tıpta bir hastalığın nedenlerinin incelenmesi EYun aitiá αιτιά sebep, sorumluluk (<< HAvr *ai-t-ya- HAvr *ai-1 tayin etmek )  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

etioloji [ TDK, Türkçe Sözlük, 1. Baskı (1945) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca étiologie "tıpta bir hastalığın nedenlerinin incelenmesi" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aitiá αιτιά z "sebep, sorumluluk " sözcüğünden türetilmiştir. (NOT: Bu sözcük Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ai-t-ya- biçiminden evrilmiştir. Bu biçim Hintavrupa Anadilinde yazılı örneği bulunmayan *ai-1 "tayin etmek " kökünden türetilmiştir. ) Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Türeme, Antik Yunanca, Ses evrimi, Hintavrupa Anadili, Türeme, Hintavrupa Anadili kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.