Etimoloji - Kelime Etimolojisi, Kelimesinin Kökeni

Etimoloji Kelime Kökeni

Fr étymologie sözcüklerin kökeni ve evrimini inceleyen bilim EYun etymología ετυμολογία a.a. EYun étymon έτυμον [n.] bir şeyin aslı, doğrusu EYun étymos έτυμος gerçek, asıl  +loji

Tarihte En Eski Kaynak

[ c (1932) : Mümtaz Muharrem ve Kenan Türk dili, etimoloji ve filoloji (...) ]

Önemli Not: Bu kaynak kayıtlara geçmiş ve bu kelimenin kullanıldığı yazılı ilk kaynaktır. Kullanımı daha öncesinde sözlü olarak veya günlük hayatta yaygın olabilir.

Kelime Kökeni

Fransızca étymologie "sözcüklerin kökeni ve evrimini inceleyen bilim" sözcüğünden alıntıdır. Fransızca sözcük Eski Yunanca aynı anlama gelen etymología ετυμολογία z sözcüğünden alıntıdır. Bu sözcük Eski Yunanca étymon έτυμον z "bir şeyin aslı, doğrusu" sözcüğünden türetilmiştir. Yunanca sözcük Eski Yunanca étymos έτυμος z "gerçek, asıl" sözcüğünün nötr halidir. Daha fazla bilgi için +loji maddesine bakınız.

Etiketler: Fransızca, Antik Yunanca, Türeme, Antik Yunanca, nötr, Türeme, Antik Yunanca kategori veya etiketlerine bağlıdır.
Rastgele Kelime
Önceki Kelime
Sonraki Kelime

Gözde Aramalar

Yeni kelimeler mi keşfetmek istiyorsunuz, işte sitemizde aranma sıklığına göre son zamanlarda en çok aranan kelimelerin listesi.